דמיינו לעצמכם שאתם פוגשים באופן בלתי צפוי אריה. כיצד תגיבו? האם תהיו משותקים ותרגישו שרגליכם אינן מגיבות להגיון הבריא לברוח כמה שיותר מהר? האם תרגישו שלבכם פועם בקצב מטורף ועיניכם מתרוצצות לכל הכיוונים ובראש מתרוצצות מחשבות בקצב מטורף? האם מדובר בפחד או בחרדה? התשובה לשאלה זו היא שמדובר על תחושה מאד לא נעימה שמתבטאת  פיסית, רגשית ומחשבתית שהתפתחה לשני דברים שונים. ההבדל הבולט ביותר הוא שפחדים אינם מחייבים טיפול שכן הם אינם משתקים כליל את החיים ומונעים מאדם את שגרת חייו ואילו חרדות. כדי  לטפל בתופעה הנקראת חרדות, ניתן להסתייע בשרותיו של פסיכותרפיסט, של פסיכולוגית בקריות חרדות ואף של עובד סוציאלי.

מהן חרדות ופחדים

חרדה ופחד הן שתי מילים שונות שמבטאות תחושה דומה, אך באות לידי ביטוי באופן קצת שונה וברמת עוצמה שונה. למעשה, פחד מתעורר באופן אוטומטי אל מול סכנות מידיות , כמו לפגוש פיזית אריה, ותפקידו להגן עלינו.  פחד יכול להתעורר כאשר מכונית מתקרבת אלינו, כאשר עלינו לקבל החלטות משנות חיים לגבי עצמנו ולגבי אחרים משמעותיים לנו, כאשר אנחנו שומעים על מחלה קשה וכאשר אנו עדים לקשיים כלכליים ותפקודיים אצל אנשים מוכרים לנו.

בספרות המקצועית הפחד מתואר כתחושה לא נעימה שקיימת הן אצל בעלי חיים והן אצל בני האדם. תחושה זו נגרמת כתוצאה מחשיפה למצב או גירוי מאיים ומסכן. מבחינה פיזיולגית הפחד גורם לעלייה ברמת הורמון האדרנלין, דבר שבא לידי ביטוי בעליה של לחץ הדם, קצב הלב מוגבר, הרחבת כלי הדם וצמרמורות, כלומר הגוף מכין את עצמו להתמודדות עם האיום, עם הסכנה. חרדה לעומת זאת אינה מתעוררת אל מול פוטנציאל איום ממשי אלא כתוצאה ממחשבות מודעות ומחשבות בלתי מודעות.

חרדה נוצרת כתוצאה מכל מיני קונפליקטים פנימיים של האדם בינו לבין עצמו, היא יכולה להתפרץ כתוצאה  מאירועים קשים אליהם נחשפנו משחר ילדותנו וכיצד לימדנו את עצמנו להתייחס אליהם, מביקורת עצמית נוקשה, מביקורת סביבתית מתמשכת מגיל צעיר, מתחושות כשלון ועוד. חשוב לדעת שבדרך כלל אין גורם מוחשי משמעותי שמשמש כזרז להתפתחותה של חרדה. הבסיס להתפתחות תהליך חרדתי הוא מוחו של האדם, מחשבותיו והקונפליקטים המתקיימים בינו לבין עצמו ובדרך כלל מלווה בתהליך דכאוני. בעידן המודרני שיעור החרדה מצוי בעלייה מתמדת ולכן חשוב להכיר את הסימפטומים ואת דרכי הטיפול בה ואף להסתייע בשרותיה של פסיכולוגית בקריות חרדות או פסיכותרפיסטית בקריות.

הסימפטומים של החרדה

החרדה תוקפת את האדם במימד הפיסי, במימד הרגשי  ובמימד הההתנהגותי. מבחינה פיזיולוגית הסימפטומים של החרדה באים לידי ביטוי ביובש בגרון, זיעה קרה, דופק מהיר, בחילות, צורך בהקאה, כאבי בטן, מועקה בחזה, לחץ בגולגולת ועוד. מבחינה התנהגותית האדם החרד מעוניין לברוח בכל דרך מההרגשה הקשה וכל אדם הסובל מחרדה לומד את צורות ההימנעות והבריחה האופייניות לו. מבחינה נפשית אדם חרדתי בטוח שהוא הולך למות או שהולך לקרות לו אותו הדבר ממנו הוא חרד. חרדה מתוארת על ידי רוב אנשי המקצוע כפחד קיצוני שמפעיל את כל אותם סימפטומים המופעלים במצב של פחד, אך לעומת הפחד, במקרה של חרדה, אין שום גורם ממשי שבגללו הגוף צריך להכין את מערכת ההתגוננות שלו מפני סכנה.

ישנם סוגים שונים של חרדות, כמו למשל חרדת בחינות, קלסטרופוביה, חרדת טיסות חרדה חברתית, חרדה ממחלות וממוות ועוד. התקפי חרדה גורמים לסבל רב ומצוקה קשה ומשאירים את האדם בתחושה של חוסר שליטה על חייו. בדרך כלל האדם החרד עסוק באופן אובססיבי בחשיבה מה הגורם לחרדה שלו ועיסוק זה איננו יעיל ומשאיר את האדם בתחושה קשה עוד יותר! הבשורה הטובה היא שיש דרך לטפל בחרדות וזאת על ידי טיפול פסיכולוגי או פסיכותירפויטי, בו ילמד האדם החרד לזהות את דפוסי החרדה שלו וירכוש כלים להתמודד עימה ולבסס תחושת שליטה על חייו אפשרות טיפול נוספת היא טיפול תרופתי של כדורים ממשפחת ה- SSRI. שילוב של שני אלו יוביל לתוצאה האפקטיבית ביותר.