המגזין הרפואי המוערך בעולם Lancet  פרסם בדצמבר 2019 מאמר העוסק במחקר על טיפול רפואי באמצעות קנאביס והתוצרים שלו כמו THC ו CBD.

המחקר ניסה לאשש את ההנחה כי טיפול בקנאביס ומוצריו במגוון סימפטומים של בעיות נפשיות הוא אפקטיבי ובטיחותי. המאמר מתאר אנליזה של 83 מחקרים בנושא שנערכו מ 2004 – 2018 בארצות שונות ובאוכלוסיות מגוונות. מחקרים אלה בדקו השפעת טיפול בקנאביס בבעיות נפשיות כמו: דכאון, חרדה, הפרעות קשב היפראקטיבית, סינדרום טורט, פוסט טראומה ופסיכוזה.

מהממצאים עולה כי השפעת קנאבינואידים על מגוון ההפרעות הנפשיות שתוארו מועטה.

במחקרים שנבדקו נמצאה עדות לשיפור קל בסימפטומים של חרדה במטופלים הסובלים מבעיות רפואיות אחרות וטופלו ב THC  עם או בלי CBD. לעומת זאת, בכנס הפסיכיאטריה הביולוגית שהתקיים בדצמבר השנה נמסרו כמה ממצאים מפתיעים ביותר על שימוש בחומרים שונים משני תודעה בשירות הטיפול בחוליים נפשיים שונים.

למטופלים הלוקים בדכאון עמיד וללא שיפור משמעותי בטיפול התרופתי הרגיל המליצו החוקרים על טיפול בפטריות המכילות את החומר פסילוסיבין. ההתרשמות היא כי לחומר יתרונות על פני הטיפול המסורתי ומלווה בתופעות לוואי קלות ביותר. כל זאת תוך הקפדה על תנאי טיפול תואמים.

החומר הנקרא קטמין, אשר היה בשימוש וטרינרי, מסתבר כיעל בטיפול במצבים אובדניים בחדר המיון. לחומר השפעה מהירה ביותר על המחשבות האובדניות ובשל כך יתכן ויוכל להוות טיפול ראשוני מציל חיים ומאפשר למטופלים להמשיך בטיפול עם כוחות חיוביים יותר עם ההקלה במחשבות.

קיימת בעולם המחקר היום מגמה הולכת וגוברת להמלצה על שימוש ב MDMA     כחומר המשמש אמצעי עזר בטיפול חשוב זה. הלוקים בפוסט טראומה משקיעים אנרגיה נפשית עצומה בהימנעות מזכרונות כואבים וממפגש עם טריגרים שעלולים לשחזר את הטראומה. ההימנעות מרגשות וחוויות גורמת לתפקוד לקוי ברוב מישורי החיים ולצמצום רשות המשפיע על הסובל ועל סביבתו הקרובה והרחוקה. החוקרים מצאו עדויות לכך שהשימוש ב MDMA  מפחית את החרדה מפני ההיזכרות ומאפשר לעבד את החוויות הטראומטיות עם פחות חרדה וסבל.

חשוב לציין כי הטיפול באמצעות חומרים משני תודעה נועד לעזור לתהליך הטיפולי הפסיכותירפויטי ואיננו עומד בפני עצמו!