ביוני השנה הלכה לעולמה ד"ר פרנסין שפירו, פסיכולוגית יהודיה אמריקאית, אשר פיתחה גישת טיפול בחוויות חיים שליליות הנקראת EMDR, Eye Movement Desensitization Reprocessing

ד"ר שפירו חלתה בצעירותה במחלת הסרטן  ובעקבות התמודדותה עם המחלה גילה במקרה כי לתנועות עיניה השפעה מקלה על הלחץ הנפשי בו היתה שרויה ועל הזכרונות השליליים שלה.

בעקבות גילוי זה החלה לחקור באופן שיטתי את הנושא ומחקרה הביא לפיתוח גישה טיפולית מתחום ה CBT  שהוכרה כאפקטיבית מאד על ידי ארגון הפסיכיאטרים האמריקאי ומשרד ההגנה האמריקאי.

עפ"י שפירו המוח שלנו עמוס בזכרונות רבים ושונים וכאשר זכרון מסויים או מספר זכרונות נחווים כמטרידים בעוצמה גבוהה הם אינם מרפים וחוזרים על עצמם בצורות שונות כאשר משהו בהווה מזכיר אותם ומנכיח אותם בחיים.

הגישה שפיתחה ד"ר שפירו מאפשרת למוח להפחית ולהקהות את עצמת הזכרונות השליליים ובכך להתמודד חיובית עם טריגרים בהווה שהאיצו והעצימו בדרך כלל מצבי דחק ומצוקה.

בתחילה הגישה התייחסה למטופלים שסבלו מפוסט טראומה, אך ככל שהתקדם המחקר הצטברו עדויות מבוססות לאפקטיביות של הגישה גם בבעיות נוספות. עד היום התקבלו הוכחות ליעילות הגישה בטיפול בפוביות, התקפי חרדה, אבל מורכב, כאבים כרוניים, טראומה מורכבת וקושי בתפקוד מיני. קיימות הוכחות מחקריות ומעשיות לתוצאות החיוביות של הגישה בטיפול גם בזכרונות טראומטיים הקשורים לפגיעות מיניות ואלימות, אך לא רק בכך אלא גם בזכרונות שליליים הקשורים לחיי משפחה, אירועים חברתיים כמו נידוי וחרם ובשילובים מסויימים עם גישות נוספות כמו חשיפות (ERP) גם בהפרעות אובססיביות קומפולסיביות (OCD).

מזה כמה שנים אני מתמחה ב EMDR ויכולה להעיד מנסיוני האישי על יעילותה. ואין טוב יותר מאשר דבריה של מטופלת: "שנים רבות אני בטיפול עקב טראומה מהילדות וזאת הפעם הראשונה שאני עוברת תהליך משמעותי ביותר של התמודדות עם הזכרונות הקשים שצבעו עד עתה את כל חיי .אני מרגישה שזאת הפעם הראשונה בחיי שאני באמת מטפלת בפצעים ומתקדמת להחלמה".

הטיפול בגישה מתאים לכל גיל ואף לטיפול זוגי, דיאדי ומשפחתי. הטיפול יכול להיות קצר טווח או משולב בטיפול נפשי ממושך.